HİKAYEMİZ

Merhaba;
Babam Mustafa Altay 1906, annem İsmet Altay 1908 yılında Girit Resmo' da dünyaya gelmişler. 1924 yılında babam 18, annem ise 16 yaşındayken Girit'ten Cunda adasına mübadil olarak gelmişlerdir. Daha sonra hayatlarını birleştirerek bugün Altay Butik Otel olan evde yaşamlarını sürdürmeye başlamışlar.

1955'te yaşadıkları evi tamamen yıkarak yeni baştan yapıp, 1960 yılında bu yeni evde pansiyonculuğa başlamışlardır. babam ziraatçilik, bakkallık yapıp aynı zamanda zeytinyağı mengenesini işletmekte, zeytinliklerle uğraşmakta ve zeytinyağı ticareti yapmaktaydı...

Annem Yunanca okuyup yazmayı Girit'te bitirdiği ilkokul sayesinde öğrenmiş, Türkiye'ye gelince de Türkçe okuyup yazmayı öğrenmiştir.
Çok zeki, çok akıllı, çok nüktedan, insan ve hayvan sevgisi dolu müthiş bir insandı. Çok çalışkandı ve herkese yardım etmeyi severdi. Adadaki çoğu kişiye bir şekilde emeği geçmiştir.

O Cunda'nın CİCİ ANNESİ idi. Cunda'ya gelen herkes onu bir şekilde ziyaret etmiş, tanımış ve çok sevmiştir. Girit'i, mübadeleyi ve yaşadıklarını çok detaylı bir şekilde anlattığı için anıları birçok gazete ve dergide yayınlanmıştır. Birçok kitapta annemin hayatından söz etmektedir; hayatı, SUYUN ÖTE YANI filmine de konu olmuştur. 1999 yılında, annem 91 yaşındayken Yunanlı bir vakıf tarafından Girit'e davet edilerek doğup büyüdüğü toprakları ziyaret etmiş ve duygularını konu alan TO TAKSİDİ (malum seyahat) adlı belgeselin de bir parçası olmuştur. Bu belgesel dünya televizyonlarında yayınlanmış, çoğu insanı tarihin sayfalarına götürmüştür. Ayrıca bu belgesel İstanbul Film Festival' inde de Abdi İPEKÇİ Barış ödülü almıştır. Renkli bir kişiliğe sahip olan annem son derece sağlıklı 95 yıldan sonra 29 Ocak 2003 tarihinde aramızdan ayrılmıştır.

Tek çocuğu olarak ben İzzet Altay doğduğum ev olan şimdiki Altay Pansiyon'u yaşatmaya devam edip, babamın zeytinyağı farbikasını İna Cunda Art Otel olarak yaşama geçirdim. Sevgili eşim Nilgün Altay'ın elinin değdiği herşeyi güzelleştirmesiyle otelin dekorunu elele vererek tamamladık.

Canım kızlarım İsmet Özyılmaz ve Fikret Altay'ın katkılarıyla annemin bize bıraktığı hizmet sektörüne olan hizmet aşkını günümüze kadar taşımaktan gurur ve zevk duyuyoruz. Dünya tatlısı torunlarımızın bize bırakılan bu değerli mirası ileriki nesillere aktarılması tek dileğimdir.

İzzet Altay